2018 Yılının En Önemli 9 Keşfi

2018 Yılının En Önemli 9 Keşfi

 1. Dünyanın Bilinen İlk Çizimi

İnsanlar tarafından yapılan ilk çizimin kalıntıları Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’daki Blombos Mağarası’nda bulundu. Çizim, yaklaşık 73.000 yıl öncesine aittir. Altı ayrı çizginin çapraz kesişimiyle oluşturulan üç kırmızı çizgi resmedilmiştir. Bu çizimler, Afrika, Avrupa ve Güneydoğu Asya’daki benzerlerinden yaklaşık 30 bin yıl daha eskidir. (Kaynak: http://www.wits.ac.za/)

Blombos Mağarası’nın dış terası. Kaynak: Magnus Haaland

2. En Eski Enkaz Gemisi Karadeniz’de

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarında 2.400 yılından daha eski bir Yunan ticaret gemisi bulundu. (Kaynak: https://www.southampton.ac.uk/)

Geminin araştırılması iki su altı aracı tarafından yapıldı. Kaynak: BLACK SEA MAP/EEF EXPEDITIONS

3. Peru’daki Nazca Medeniyeti‘ne Ait yeni Çizgiler

Uzay Arkeolojisi ve hava drone teknolojisinin gelişmesiyle arkeologlar Peru’daki 50 yeni Nazca ve Paracas’a ait çizgiler keşfetti. Keşfedilen çizgilerin bir kısmının Nazca kültürüne ait olduğu bilinmesine rağmen; birçok antik çizginin ve geoglifin MÖ 500 ile MS 200 kadar geldiğine ve Paracas ve Topara kültürünü anlamak için çok önemli olduğuna inanılmaktadır.  (Kaynak: https://www.nationalgeographic.com/latest-stories/ ve http://gorgondergisi.org/nazca-medeniyeti/)

Nazca Medeniyeti Hakkında Detaylı Yazımız İçin

Görsel Kaynağı: CC LIcense – Unukorno

4. Altın Yaldızlı Mumya Maskesi

Tübingen Üniversitesi’nden araştırmacılar, Mısır Saqqara’daki bir rahip mumyasının üstünde altın yaldızlı maske buldular. MÖ 664-404 tarihlerine aittir.  (Kaynak: https://uni-tuebingen.de/)

Görsel: University of Tübingen, Ramadan B. Hussein

5. İtalya Cumae’de Keşfedilen Boyalı Mezar

Arkeologlar, Tiren Denizi üzerinde, Napoli’nin 25 km batısındaki Cumae antik kentinde volkanik bir taş olan tüften yapılmış bir dizi tonozlu mezar odasını keşfettiler.

Görsel: E. Lupoli, Jean Bérard Centre (CNRS/École française de Rome)

6. Tarımdan 4 Bin Yıl Öncesine Ait Ekmek

Ürdün’ün kuzeyindeki bir arkeolojik alanda araştırmacılar, 14.400 yıl önce avcı-toplayıcılar tarafından pişmiş bir gözleme fırınının kalıntılarını keşfetmişlerdir. (Kaynak: https://humanities.ku.dk/)

Shubayqa 1 alanının taş yapılarından biri. Ekmeğin bulunduğu şömine ortada. Görsel Kaynağı: Alexis Pantos

7. Depremle Birlikte Gün Yüzüne Çıkan Aztek Piramidinin İçindeki Tapınak

7.1 büyüklüğünde bir deprem, Meksika’daki Cuernavac’taki Teopanzolco piramidinin altındaki yağmur tanrısı Tláloc’a adanmış antik bir tapınağın keşfedilmesine yol açtı. Antropoloji ve Tarih Enstitüsü (INAH) araştırmacıları, depremin piramide verdiği zararı değerlendirmek için radar araştırmaları yaptı ve piramit içinde 6 x 4 metrelik bir tapınak bulduklarını dile getirdi. (Kaynak: https://www.inah.gob.mx/)

Fotoğraf: Melitón Tapia, INAH

8. Pompei’deki Vezüv Yanardağı’nın Patlamasından Kaçan Kişi

Kaçan kişinin taş bir bloğun altında kaldığı ve ezildiği belirlenmiştir.

Görsel Kaynağı: Parco Archeologico di Pompei

9. Bassetki’nin çivi yazısı tabletleri Mardaman kentinin yerini gösteriyor

Tübingen Üniversitesi’nden arkeologlar tarafından bulunan Asur yazılarının tercümesi tarihte unutulan bir yeri açığa çıkarmıştır: Kil tabletlerinin bulunduğu yer -Bassetki, Irak’ta Kürdistan Özerk Bölgesi’nde-, Mardaman’ın antik kraliyet şehri gibi görünüyor.

 

 

Bassetki Höyük. Matthias Lang/ Benjamin Glissmann, University of Tübing

Derleyen: Serkan Alpkaya

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir