Atölye Notları 3

Atölye Notları 3

Yazar: Özgecan Bulut (Bu yazı, Özgecan Bulut’un ve Büşra Erturan’ın katılmış oldukları Sinema Atölyesi çalışmalarından derlenmiştir. 

Hint Sineması

Yol Türküsü/Pather Panchali (1955)

Apu üçlemesinin ilk filmidir. Ödenek yokluğundan tamamlanması uzun süren film, Batı Bengal hükümetinin desteği ile tamamlanmış. Bir roman uyarlaması olan ve köyden kente açlık yüzünden göç etmek zorunda kalan bir ailenin hikayesinin anlatıldığı film, Hint kırsalı gerçeğini gözler önüne seriyor. Yol Türküsü Hindistan’dan çıkmış uluslararası çapta ilk önemli film olma özelliğini taşıyor. Küçük Apu’nun gözünden Hindistan kırsalı, izlenmek için sizleri bekliyor.

Yönetmen-Senaryo: Satyajit Ray

Oyuncular: Kanu Bannerjee, Karuna Bannerjee, Subir Bannerjee, Uma Das Gupta

Tür: Dram

Süre: 115 dk.


Siyah/Black (2005)

Gerçek bir yaşam hikayesi olan Siyah, doğuştan görme ve işitme engelli olan Michelle’nin, öğretmeniyle beraber yıllara yayılan başarı yolculuğunu anlatıyor. Işık ve mekan kullanımıyla dikkat çekiyor film. Dram türünde olmasına rağmen, duygular sömürülmeden ince ince işlenmiş. Türkiye’de de, başrollerinde Uğur Yücel ve Beren Saat’in oynadığı film, Benim Dünyam ismiyle yeniden sinemaya uyarlandı. Filmin tartışmasız en iyi repliği ise “İmkansız, ona hiç öğretmediğim bir sözcük” İzleyince anlayacaksınız.

Yönetmen: Sanjay Leela Bhansali

Oyuncular: Rani Mukerji, Amitabh Bachchan, Ayesha Kapoor

Tür: Dram

Süre: 124 dk.


Rus Sineması

İz Sürücü/Stalker (1979)

Tarkovsky’nin başyapıtlarından olan film, uzun ve anlamlı diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Diyalogların büyük bir kısmında İncil’den esinlenilmiş. Film, birbirinden farklı üç adamın Zone adı verilen yasaklı bölgeye gitmeleri ve orada yaşadıklarını anlatıyor. Zone’a sadece zihinsel güçleri ve yeterli cesaretleri olan insanlar gidebilmektedir. Stalker anlatması zor bir film. Bu nedenle izleyin, konuşup tartışın daha iyi anlayacak ve göreceksiniz. “Odaya kimler ulaşabilir?”. Bu soruya verecek cevabınız varsa Stalker’ı sevmişsiniz demektir. İyi de ettiniz.

Yönetmen:  Andrei Tarkovsky

Oyuncular: Anatoly Solonitsyn, Nikolai Grinko, Sergey Yakovlev

Tür: Dram, Bilimkurgu

Süre: 163 dk.


Kadın Filmleri

Mustang (2015)

Fransa’nın aday adayı olarak gösterilen film, adını bu şekilde duyurdu diyebiliriz. Filmde anne ve babalarını kaybetmiş beş kız kardeşin büyükannesi ve amcasıyla beraber, küçük ve tutucu bir kasabada yaşadıkları anlatılıyor. Yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in, senaryosunu Alice Winocour ile beraber yazdığı film, kesinlikle cesur ve sözünü esirgemiyor. Ama buna rağmen iki kültür arasında kalmış (Fransa-Türkiye). Zaman zaman Türkiye gerçekliğinden uzaklaşmış, zaman zaman yaklaşmış. Mekanın içine oyuncuları yakıştıramamış. Bu yüzden gerçeklik duygusundan uzaklaşıyorsunuz. Buna karşın genç oyuncular çok doğal ve başarılılar.

Yönetmen:  Deniz Gamze Ergüven

Oyuncular:  Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan

Tür: Dram

Süre: 93 dk.


Diren/Suffragette (2015)

Suffragette “Kadın haklarını savunan” anlamına geliyor. Tarihin ilk feminist hareketini başlatan kadınların hikayesini anlatıyor film. Mekanlar, kostümler ve makyaj çok başarılı olmuş. Oyunculuklar harika. Merly Streep filmde çok az görünüyor, ama göründüğünde ekran resmen parlıyor. Filmin en güzel yanlarından bir tanesi de, mücadelenin sonunu göstermemiş olması. Çünkü kadın hareketleri hala devam ediyor ve edecek. Filmde de vurgulandığı gibi “Devam edeceğiz Edith”. Evet devam edeceğiz!

Yönetmen: Sarah Gavron

Oyuncular:  Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep devamı

Tür: Dram, Tarihi

Süre: 107 dk.

 


Kadının Fendi/Made In Dagenham (2010)

Film, Ford fabrikasında çalışan kadınların eşit ücret ve eşit mesai için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilmiş bir film Kadının Fendi. 1970’lerin Britanyasında kadın olmanın zorlukları eğlenceli bir şekilde anlatılmış. İzlerken sıkılmanıza imkan yok. Kadınların gündelik yaşamları ise çok gerçekçi işlenmiş. Demiştik ya mücadele devam ediyor diye. Mücadele her yerde ve her alanda devam ediyor.

Yönetmen:  Nigel Cole

Oyuncular:  Sally Hawkins, Bob Hoskins, Rosamund Pike devamı

Tür: Dram, Tarihi, Komedi

Süre: 113 dk.


Tek Başına/North Country (2005)

Gerçek bir olaydan uyarlanan film, dünyayı sarsan ilk cinsel taciz davasını konu alıyor. Filme bir de Charlize Theron performansını eklersek izlemek kaçınılmaz oluyor. Kadın direnişinin bir başka boyutuyla izleyiciyle buluşan film, umut veriyor diyebiliriz.

Yönetmen: Niki Caro

Oyuncular:  Charlize Theron, Frances McDormand, Sissy Spacek

Tür: Dram

Süre: 126 dk.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir