Bilimsel Araştırma: Game of Thrones’ta Nasıl Hayatta Kalınır?

Bilimsel Araştırma: Game of Thrones’ta Nasıl Hayatta Kalınır?

Gorgon Gündem

Game of Thrones’ta hayatta kalmak istiyorsan, bağlılık konusunda asil, dişil ve uysal olmak zorundasın.

Yeni yayınlanan bir çalışmada, Avustralya’daki Macquarie Üniversitesi’ndeki epidemiyologlar[1] “Game of Thrones” HBO serilerindeki önemli karakterlerin ölümlerini analiz ettiler ve soyluların halktan birine göre daha düşük oranda öldüğünü ve kadınların da erkeklere nazaran daha düşük oranda ölüm riski olduğunu keşfettiler. Bağlılıkları değiştirmek, başka bir hayatta kalma stratejisidir.

Araştırmacılar açık erişim dergisi  Injury Epidemiology Dergisi’nde bulgularını yayınladılar. Muhtemelen Game of Thrones, hem yaralanmaları hem de epidemiyolojiyi seven herkes için şeker gibidir.

Araştırmacılar, Game of Thrones’taki tüm ölümlerin yüzde 73.7’sinin yaralanmalardan kaynaklandığını belirtti. En başta da baş ve boyun yaralanmaları. Ölümlerin yüzde 11.8’nin yanıklardan, yüzde 4.8’i de zehirlenmelerden kaynaklanmaktadır. Sadece iki karakter, Maester Aemon ve Old Nan doğal nedenlerden dolayı öldü.

“Ölüm tehlikesi Game of Thrones’ta karakterler arasında oldukça yüksek. Yedinci sezonun sonunda karakterlerin yarısından fazlası saldırı sonucu öldü.

Karakterlerin ortalama hayatta kalma süresi 28 saat 46 dakikadır.  Dizi şimdiye kadar 67 bölüm olarak yayınlandı. Dizinin en  başında ölme riski yüzde 14’tü.

Bu keyifli veriler, düzenli izleyicileri şaşırtmayabilir ancak diziye karşı tutumlu davrananların ilgisini çekebilir.

Bu çalışma, Game of Thrones’ta ölüm ve hayatta kalma durumunu inceleyen ilk bilimsel çalışmadır.

Kaynak: Injury Epidemiology

[1] Epidemiyoloji, toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen bir tıp bilimi dalıdır. Sağlığı geliştirmek ve hastalıkları azaltmak için sağlık bilgilerini toplamak, yorumlamak ve kullanmak bu bilim dalının amaçlarındandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir