Atölye Notları 1: Fransız Sineması’ndan 4 Film

Atölye Notları 1: Fransız Sineması’ndan 4 Film

Yazar: Özgecan Bulut (Bu yazı, Özgecan Bulut’un ve Büşra Erturan’ın katılmış oldukları Sinema Atölyesi çalışmalarından derlenmiştir. Sinema Atölyesi’nde işlenen diğer filmler de yayımlanacaktır.)

Serseri Aşıklar / À Bout De Souffle  (1960)

Bir polisin öldürülmesi ile başlayan film, aylak Michel’in ülkeden kaçmak için para bulma çabasıyla devam eder. “Fransız Yeni Dalgası”nın ilk örneklerinden olan film, tüm klişeleri bir kenara bırakıyor. Tamamı el kamerasıyla çekilen filmde hiç yapay ışık kullanılmamıştır. Replikleri çekim esnasında yazılan, çoğu zamanda doğaçlama çekilen filmde, atlamalı kurgu kullanılmıştır. Belli başlı kurallara bağlı kalmadan çekilen bu Serseri Aşıklar, diyaloglarıyla ön plana çıkmaktadır.

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Senaryo: Jean-Luc Godard, François Truffaut

Oyuncular: Jean-Luc Godard, Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg,  Jean-Pierre Melville,  Roger Hanin

Tür: Dram – Romantik

Süre: 90 dk.


400 Darbe / Les Quatre Cents Coups(1959)

“400 darbe” Fransızcada “okulu kırmak” anlamında kullanılan bir deyimdir. Bunu bilince film daha anlamlı bir hale geliyor. Yeni Dalga akımından olan film, Cannes Film Festivali’nde Truffaut’a en iyi yönetmen ödülünü kazandırmıştır. Yönetmen François Truffaut’un kendi çocukluğundan kesitler sunduğu film, aslında dönemin eğitim sistemini eleştiriyor. Bir çocuk, bir suçluya nasıl dönüşebilir? Bir aile buna nasıl kayıtsız kalabilir? Cevaplar filmde.

Yönetmen: François Truffaut

Senaryo: François Truffaut,  Marcel Moussy

Oyuncular: François Truffaut,  Jean-Pierre Leaud,  Jeanne Moreau,  Claire Maurier,  Jean-Claude Brialy

Tür: Dram, Komedi,  Suç / Süre: 99 dk.


İki Gün ve Bir Gece / Deux Jours, Une Nuıt (2014)

Dardenne Kardeşler, sınıf temelli bir film ile karşımızda. Kapitalist sistemi eleştirerek dayanışmanın önemine vurgu yapıyor yönetmenlerimiz. Mat renkler tercih edilen filmde müzik sesi, sadece radyo çaldığı zaman duyuluyor. Oyuncuların doğallıkları ve diyalogların sadeliği gerçeklik duygusunu arttırıyor. Ödüllü oyucu Marion Cotillard, yine oyunculuğunun hakkını veriyor. Film kısaca, 1000 euro ile iş arkadaşının arasında seçim yapmak zorunda kalan bir kişi üzerinden işçi sınıfına uzaktan ve yargılamadan bakıyor. Peki, siz olsanız ne yapardınız?

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Senaryo: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée

Tür: Dram

Süre: 95 dk.


Sınıf / Entre Les Murs (2008)

Aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Fransız yazar François Begaudeu’nun romanından uyarlanan film, yazarın kendi deneyimlerini aktarıyor. Film, 61. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. 21 yıl sonra bu ödülü kazanan ilk Fransız filmidir. Fransa’nın banliyölerinden birinde farklı etnik kökenlerden gelen bir grup öğrenciye odaklanıyor film. Öğretmeninden öğrencisine, herkesi ayrı ayrı eleştiriyor. Dinamik kamera kullanımından dolayı Reality Show havası hissediliyor. Çoğu amatör oyunculardan oluşan kadrosuyla doğallığı yakalamayı iyi başarmış yönetmen. Filmde öğretmen şu soruyu soruyor öğrencilerine: “Bu sene ne öğrendiniz?”

Yönetmen: Laurent Cantet

Senaryo: Laurent Cantet,  Robin Campillo,  François Bégaudeau

Oyuncular: François Bégaudeau, Arthur Fogel, Louise Grinberg

Tür: Dram

Süre: 128 dk

Editör: Büşra Erturan

Gorgon Sinemasındaki Diğer Yazılar İçin  Tıklayınız. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir