Neden Sığınmacılardan Korkuyoruz? Z. Bauman

Bauman’ın Anlatımıyla: Neden Sığınmacılardan Korkuyoruz?

Videoda yer alan konuşma metni:

Şu an gelen insanlar, sığınmacılar, ekmeksizlikten, susuzluktan aç kalan insanlardan değil. Bu insanlar; savaştan önce ülkelerinden, toplum içerisindeki pozisyonlarından gurur duyuyorlardı. Çoğu oldukça iyi eğitim almış, maddi durumları gayet iyi vs. Ama şimdi sığınmacılar ve buraya geliyorlar. Peki, burada kimle karşılaşıyorlar? Prekarya.

Prekarya, kaygı ile yaşıyor. Korku ile yaşıyor. Bizim kabuslarımız var. Toplumda iyi bir pozisyona sahibim. Bu pozisyonu korumak istiyorum. Devam etsin istiyorum. 

Prekarya Fransızca “précarité” kelimesinden geliyor. Anlamı da kabaca şu: “Kaygan zeminde yürümek.” Şimdi bu insanlar Suriye ve Libya’dan geliyor. Uzak ülkelerden arka bahçelerimize bu tehditleri getiriyorlar. Onları, bir anda yanımızda buluyoruz. Onların varlıklarını görmezden gelemiyoruz. Onlar, bütün korkularımızı temsil ediyor. Bütün korkularımızı cisimleştiriyorlar. Geçmişte ülkelerinde güçlü insanlardı. Bizim bugün olduğumuz gibi geçmişte çok mutlulardı. Ama bak bugün ne oldu!

Şimdi evsizler. Herhangi bir geçim kaynakları yok. Ben, şokun daha yeni başladığını düşünüyorum. Kısa yoldan, aniden ortaya çıkacak bir çözüm yok. Bu yüzden kendimizi, yaklaşan çok zor zamanlara hazırlamalıyız. Geçen seneki sığınmacı akımı son değildi. Çok daha fazla insan gelmek için bekliyor. Durumun bu olduğunu kabul etmek zorundasınız. Bu yüzden bir araya gelip bir çözüm bulalım.

Çeviri: Sosyalbilimler.org’un youtube sayfasından alınmıştır.


Ayrıca Düşünbil’de 1 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan:

http://dusunbil.com/bauman-multeci-krizi-insanligin-krizidir/ yazıyı okumanızı öneririz.


 

Prekarya’nın ne olduğuna dair kapsamlı bir yazı aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Barış Özkul’un Birikim’de yazmış olduğu yazı:

http://www.birikimdergisi.com/haftalik/1334/prekarya-ve-sosyalistler#.WcbLiMhJbIU

İletişim Yayınları’nın Türkçeye kazandırdığı Guy Standing’in kitaplarından: http://www.iletisim.com.tr/kisi/guy-standing/9849#.WcbO08hJbIU

Derleme: Serkan Alpkaya

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir