Dünya’nın 8. Kıtası Su Yüzüne Çıktı: Zelandiya

Haritada sekizinci kıta olan Zelandiya gösterilmektedir. Her ne kadar bu kıtanın büyük bir çoğunluğu okyanusun altında kalmış olsa da, bilim adamları bunun tamamıyla ayrılan kıtanın jeolojik özelliği olduğunu söylemektedirler. Kaynak: Nick Mortimer/GNS Science

Yazar: Tia Ghose

Çeviri: Arman Tekin

Uzak okyanusların derinliklerine inilen bir yolculuk, Dünya’da sekizinci bir kıtanın varlığını ortaya çıkartıyor.

Dünyanın her yerinden bilim adamlarının Yeni Zelanda ve Avustralya’nın deniz tabanında sondaj ve keşif çalışmaları yapmış olduğu yolculuk yedi hafta sürdü. Bilim adamları yerleşik fosillerin kanıtlarını buldu ki bu, tarihi kara parçasının her zaman dalgaların altında kalmadığını ortaya çıkardı.

Amerika Ulusal Bilim Vakfı’nın Okyanus Bilimleri programı direktörü Jamie Allan “Zelandiya okyanusun uzak ve kayıp derinliklerine batmış bir batık kıta ki bu bilimsel okyanus sondajları sayesinde 60 milyon yıllık sırları bitiriyor.” şeklinde açıkladı.

Kayıp Sekizinci Kıta

Önceki yıllarda bilim adamları bilinen yedi kıtanın uzun zamandır kayıp olan kardeşi Zelandiya’nın varlığını tartışıyordu. Karanın dar şeridi Yeni Zelanda’yı sarıyor ve Avustralya’nın doğu kıyısını açıkta bırakıyordu ki kıtanın okyanus yüzeyinin altında deniz seviyesinin daha çok 3.280 fit (1000 metre) aşağısındaydı.  Zelandiya’ya dair bir buluntu içinde, Zelandiya’yı çevresindeki okyanus kabuğundan çok daha sığ yapan kabuğu ve onun jeolojik karakteri okyanus kabuğundan çok kıtasaldı. Üstelik, okyanus kabuğunun dar şeridi Avustralya’yı Zelandiya’dan ayırıyor ki bu iki kıtanın ayrıldığını düşündürmektedir.

Buna karşın, birkaç jeoloğun keşfetmiş olduğu bölge çok uzakta.

Bu gizemli kıta hakkında sorulara yanıt vermek için bilim adamları “JORDES Resolution” adlı araştırma sondaj gemisinde Zelandiya’yı oluşturan deniz yatağı etrafındaki 6 yerden sediman çekirdekleri üzerinde sondajı yapmıştır. Yüzeyin 8.202 fit (2.500 metre) altında araştırılan çekirdekler tarihi kıtanın 70 milyon yıl eskiye dayandığını ortaya çıkarmaktadır.

Araştırma ekibi fosillerin hazinesini buldu ki Zelandiya’nın her zaman okyanusun altında olmadığını göstermektedir.

Texas’ın Rice Üniversitesi’nden keşif heyetinde yardımcı şef olan bilim adamı Gerald Dickens “8000’in üzerinde örnek üzerinde çalışıldı ve yüzlerce fosil türleri tanımlandı,” demiş ve “Ilık sığ denizlerde yaşayan mikroskobik organizmaların kabuklarının ve yeryüzü bitkilerinden alınan spor ve polenlerin keşfi, Zelandiya’nın coğrafyasının ve ikliminin geçmişte önemli ölçüde farklı olduğunu ortaya çıkarmıştır.” diye eklemiştir.

Yaklaşık 100 milyon yıl önce, Avustralya, Antarktika ve Zelandiya oldukça büyük bir kıtanın tüm parçalarıydı. Yeni yapılan sondaj çalışmaları Zelandiya’nın bu bölgelerden ayrılmış olması ve yaklaşık 80 milyon yıl önce suların altında kalmasına rağmen, volkanizma zincirinin Pasifik’in “Ateş Çemberi”ni yaratmasının Zelandiya’nın yaklaşık 40-50 milyon yıl önce çökmesine neden olmuş olabilir ki bu ciddi ölçüde çevreyi yeniden şekillendirdi.

Buluntular bitkilerin ve hayvanların Güney Pasifik’in karşısına nasıl geçtiğini ortaya çıkarabildi. Araştırmacılara göre bu alanın geçmişte bazı sığ denizlere ve kara şeritlerine olanak sağlaması türlerin göç etmesine ve bölgeler arasında hareket etmesine izin verdi.

Kaynak: https://www.livescience.com/60538-zealandia-eighth-continent-once-above-ocean.html

Editör: Serkan Alpkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir